Były szef powinien pobrać podatek od zasądzonych wypłat
Przekazując wynagrodzenie przyznane ekspracownikowi na podstawie ugody sądowej, pracodawca jako płatnik ma takie same obowiązki jak przy rozliczeniu zwykłej pensji
- W ubiegłym roku zawarłem ugodę sądową z byłym pracownikiem o zapłatę wynagrodzenia. Kwotę, zgodnie z ugodą, mam wypłacać w ratach miesięcznych. Przekazując pierwszą ratę, potrąciłem zaliczkę na podatek i składki na ubezpieczenie społeczne.
Pracownik skierował sprawę do komornika o różnicę między kwotą faktycznie otrzymaną a wynikającą z ugody. Komornik wszczął postępowanie egzekucyjne i ściągnął mi z konta tę różnicę. Przy przekazywaniu kolejnych rat nie potrącałem więc już zaliczki ani składek, by uniknąć dalszych zajęć komorniczych i blokowania kont.
Czy od tego typu wypłat mam obowiązek pobrania zaliczki na PIT i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Jak powiadomić ZUS i urząd skarbowy o wypłaconych kwotach wynagrodzenia? – pyta czytelnik.
Dla uznania, że dany przychód powinien być zaliczony do źródła przychodów ze stosunku pracy, nie jest istotne, czy zostanie uzyskany w trakcie obowiązywania stosunku pracy, czy już po jego ustaniu.
Co ze składkami ZUS
Zaległe wynagrodzenie wynikające ze stosunku pracy, uznane za przychód dla celów podatkowych, będzie też podstawą do potrącenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Na byłym pracodawcy spoczywać będzie obowiązek obliczenia, potrącenia,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta