Od posiłków czasem można odliczyć VAT
Czy nadal można odzyskiwać podatek naliczony od usług kateringowych i stołówkowych? Zmiana klasyfikacji statystycznej stosowanej na użytek ustawy o podatku od towarów i usług spowodowała wątpliwości przedsiębiorców
- Wykonuję roboty budowlane wyłącznie opodatkowane VAT. W okresie zimowym zapewniałem swoim pracownikom posiłki profilaktyczne, w związku z czym otrzymywałem faktury zakupu usług kateringowych i stołówkowych. Czy w 2011 r. takie faktury dają prawo do odliczenia VAT zgodnie z nową klasyfikacją PKWiU z 2008 r.? – pyta czytelnik.
Prawo do odliczenia VAT naliczonego jest podstawowym prawem podatnika i wyrazem zasady neutralności VAT w obrocie gospodarczym. Dlatego każdy przypadek jego ograniczenia musi wynikać wprost z przepisów ustawy o VAT.
Zgodnie z jej art. 88 ust. 1 pkt 4 podatnik jest pozbawiony prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu usług gastronomicznych (z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób).
Do końca 2010 r. usługi gastronomiczne były identyfikowane za pomocą klasyfikacji statystycznych.
Według klasyfikacji PKWiU z 1997 r., która wówczas obowiązywała, na potrzeby VAT usługi gastronomiczne były sklasyfikowane odrębnie od stołówkowych i kateringowych, co powodowało, że przedsiębiorca nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu usług gastronomicznych objętych grupą 55.3, natomiast przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT od zakupu usług...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta