Ile ochrony wierzyciela, gdy dłużnik popada w świadomą niewypłacalność
Przedsiębiorca może zakwestionować czynności prawne swojego kontrahenta, które polegają na uniemożliwieniu mu prowadzenia egzekucji
Osobista odpowiedzialność dłużnika za zaciągnięte zobowiązania to podstawowa reguła polskiego prawa cywilnego. Oznacza m.in., że wierzyciel może się zaspokajać z całego majątku dłużnika zarówno teraźniejszego, jak i przyszłego.
Zasada ta tylko na pozór jest korzystna. Okazuje się bowiem, że w praktyce bardzo często przedsiębiorcy podejmują czynności mające na celu utrudnienie, a nawet uniemożliwienie zaspokojenia swojej wierzytelności.
Jest oczywiste, że zaciągnięcie zobowiązania nie zabrania dłużnikowi dokonywania kolejnych czynności prawnych, dlatego też stosują oni wiele narzędzi, które uniemożliwiają ich wierzycielom skuteczne prowadzenie postępowań egzekucyjnych.
Jedną z metod zagwarantowania swoich praw przez wierzycieli jest ustanowienie w odpowiednim czasie np. zabezpieczenia rzeczowego, tj. hipoteki, zastawu, zastawu rejestrowego. Niestety, wielu przedsiębiorców, wstępując w stosunki kontraktowe, nie myśli o zabezpieczeniu swoich przyszłych roszczeń.
Powstaje pytanie: co mogą jednak zrobić przedsiębiorcy wierzyciele, którzy nie zabezpieczyli w stosownym czasie swoich wierzytelności?
Zachować czujność
Tacy przedsiębiorcy powinni dokładnie obserwować działalność swojego kontrahenta w szczególności pod kątem dokonywanych przez niego czynności.
Często zdarza się, że dłużnicy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta