Realizacja zadań dla konkurencji podstawą wypowiedzenia
Szef może wymówić angaż, gdy pracownik w czasie urlopu bezpłatnego podjął się identycznych zajęć u rywala rynkowego zatrudniającej go firmy. Nie dba bowiem o jej dobro
- Pracownik przebywa na rocznym urlopie bezpłatnym. Dowiedzieliśmy się, że podjął w tym czasie pracę w konkurencyjnej dla nas firmie, na stanowisku tożsamym z zajmowanym u nas (jest odpowiedzialny za kontakty z klientami firmy i nie ma zakazu podejmowania działalności konkurencyjnej). Czy może to być przyczyną zwolnienia dyscyplinarnego, a może tylko wypowiedzenia? Czy to ostatnie można wręczyć podczas urlopu bezpłatnego, a jeśli nie, to czy możemy odwołać pracownika z tego urlopu? – pyta czytelnik.
Wykonywanie pracy na rzecz konkurencyjnej firmy jest działaniem sprzecznym z obowiązkiem dbałości o dobro zakładu pracy, a tym samym może stanowić podstawę wypowiedzenia umowy o pracę. Nie można go jednak dokonać w trakcie urlopu bezpłatnego.
Wystarczające uzasadnienie
Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony musi zostać konkretnie i rzeczowo uzasadnione. Ale że jest to zwykły sposób rozstania, przyczyna wymówienia nie musi mieć szczególnej wagi czy nadzwyczajnej doniosłości.
Nie oznacza to jednak przyzwolenia na arbitralne, dowolne i nieuzasadnione lub sprzeczne z zasadami współżycia społecznego wypowiedzenie umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 11 stycznia 2011, I PK 152/10).
Brak umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy nie oznacza, że pracownik może w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta