Kiedy powstaje przychód z tytułu usług terapeutycznych finansowanych przez fundację
Firma, która otrzymuje zaliczkę na poczet przyszłych świadczeń, nie zalicza jej do przychodów. Trzeba ją rozliczyć dla celów podatku dochodowego po wykonaniu usługi
- Prowadzę gabinet fizjoterapii. Rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów, nie płacę VAT (usługi zwolnione). Pacjentami są dzieci, których rodzice otrzymują dofinansowanie na zabiegi rehabilitacyjne z różnych fundacji.
Przyznawane kwoty są przelewane bezpośrednio na moje konto w ustalonej kwocie (na zabiegi konkretnego dziecka). Wcześniej informuję fundacje o zakresie i kosztach rehabilitacji. Na tej podstawie otrzymuję np. 3 tys. zł z przeznaczeniem na prowadzenie zabiegów przez trzy miesiące.
W takiej sytuacji w każdym z tych trzech miesięcy świadczę usługi o wartości 1 tys. zł i wystawiam rachunki.
Po zakończeniu trzymiesięcznego cyklu zabiegów składam fundacji rozliczenie wraz z kopiami trzech rachunków (wystawiam je na rodziców dziecka z tytułu usług faktycznie wykonanych w danym miesiącu, czyli na 1/3 wartości dofinansowania). Czy prawidłowo dokumentuję swoje usługi? Kiedy w takiej sytuacji powstaje przychód dla celów PIT? – pyta czytelniczka.
Wszystko wskazuje na to, że otrzymywane przez czytelniczkę z fundacji kwoty są zaliczką. Ryzyko wiąże się z wystawianiem przez nią rachunków w trakcie serii zabiegów. Bezpieczniej – z podatkowego punktu widzenia – byłoby wystawiać je po zakończeniu cyklu rehabilitacji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta