Zatrzymanie na 48 czy 72 godziny
Między wolnością a wymiarem sprawiedliwości
Zatrzymanie na 48 czy 72 godziny
Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wystąpić z projektem przedłużenia czasu zatrzymania z 48 do 72 godzin. Jest to zasada konstytucyjna, w związku z czym zmiana nie będzie łatwa do przeprowadzenia, zwłaszcza że ma wielu przeciwników, uważających, że zawęzi to nasze swobody obywatelskie. Policjanci, prokuratorzy i sędziowie zgodnie twierdzą natomiast, że usprawniłoby to ich pracę; obecnie po przeniesieniu decyzji o tymczasowym aresztowaniu do sądów 48 godzin często nie wystarcza na przeprowadzenie wszystkich czynności, w tym trzykrotne przesłuchanie podejrzanego.
19 sierpnia br. doprowadzono do Sądu Rejonowego dla Miasta Stołecznego Warszawy recydywistę podejrzanego o kradzież z włamaniem na 10 minut przed upływem 48-godzinnego terminu. Sędzia zdążył tylko zarejestrować sprawę i odmówił podjęcia decyzji, ponieważ nie zdążył przesłuchać doprowadzonego. 12 sierpnia przyprowadzono z kolei...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta