Rzetelny proces w rozsądnym terminie
Rzetelny proces w rozsądnym terminie
Zbyt długo toczące się sprawy sądowe są zmorą nie tylko polskiego wymiaru sprawiedliwości.
Na podstawie art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd przy rozstrzyganiu o jego prawach i obowiązkach o charakterze cywilnym albo o zasadności każdego oskarżenia w wytoczonej przeciwko niemu sprawie karnej.
Tygodnie, miesiące, lata
Pierwszy problem do rozstrzygnięcia to okres, który należy wziąć pod uwagę, obliczając czas trwania postępowania, jego początek i koniec.
W sprawach cywilnych rozpoczyna się on zwykle z chwilą złożenia pozwu w kancelarii sądowej. Są jednak sytuacje, kiedy rozpocznie się wcześniej, np. jeśli najpierw trzeba uzyskać decyzję administracyjną. Wtedy w kalkulacji należy uwzględnić również czas trwania postępowania administracyjnego prowadzącego do wydania decyzji.
W sprawach karnych natomiast termin zaczyna biec od momentu, kiedy określona osoba dowiedziała się o postępowaniu karnym przeciwko niej i zaczęła odczuwać jego negatywne skutki. W praktyce jest to moment, w którym ze względu na podejmowane przez władze kroki dana osoba orientuje się, iż postępowanie toczy się przeciwko niej. Następuje to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta