Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O kluskach, izotopach i sadełku

07 września 1996 | Nauka i Technika | KK

Badacze i jadacze

O kluskach, izotopach i sadełku

Jeżeli wierzyć powszechnej opinii, potrawy mączne sprzyjają nabieraniu wagi, u pań idą w biodra, u panów wydatnie powiększają obwód w pasie. Jednak naukowcy są wyjątkowo oporni w akceptowaniu powszechnej opinii, co więcej, im mocniej ugruntowana któraś z "powszechnych opinii", tym skwapliwiej ją sprawdzają (czytaj: podważają) . Tym razem wzięli na ząb spaghetti.

Tylko Francuzi

są zdolni do badań nad kluskami przy współpracy z CEA (Commissariat a l'Energie Atomique) . Żywieniowcy wespół z atomistami opracowali metodę śledzenia, czy rzeczywiście, a jeśli tak, to w jaki sposób, makaron powoduje tycie i gdzie -- konkretnie -- odkłada się tym, którzy (i które) go spożywają i nadużywają.

We francuskim centrum badawczym w Cadarache opracowano metodę, jeśli tak można powiedzieć, znakowania klusek. Co do zasady, przypomina ona obrączkowanie ptaków przez ornitologów; z tym że w celu znakowania spaghetti sięgnięto po osiągniącia fizyki jądrowej,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 853

Spis treści
Zamów abonament