O kluskach, izotopach i sadełku
Badacze i jadacze
O kluskach, izotopach i sadełku
Jeżeli wierzyć powszechnej opinii, potrawy mączne sprzyjają nabieraniu wagi, u pań idą w biodra, u panów wydatnie powiększają obwód w pasie. Jednak naukowcy są wyjątkowo oporni w akceptowaniu powszechnej opinii, co więcej, im mocniej ugruntowana któraś z "powszechnych opinii", tym skwapliwiej ją sprawdzają (czytaj: podważają) . Tym razem wzięli na ząb spaghetti.
Tylko Francuzi
są zdolni do badań nad kluskami przy współpracy z CEA (Commissariat a l'Energie Atomique) . Żywieniowcy wespół z atomistami opracowali metodę śledzenia, czy rzeczywiście, a jeśli tak, to w jaki sposób, makaron powoduje tycie i gdzie -- konkretnie -- odkłada się tym, którzy (i które) go spożywają i nadużywają.
We francuskim centrum badawczym w Cadarache opracowano metodę, jeśli tak można powiedzieć, znakowania klusek. Co do zasady, przypomina ona obrączkowanie ptaków przez ornitologów; z tym że w celu znakowania spaghetti sięgnięto po osiągniącia fizyki jądrowej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta