Niewinny grzesznik
Za tydzień w Muzeum Narodowym w Warszawie "Złożenie do grobu" Caravaggia
Niewinny grzesznik
Michelangelo Caravaggio należy do artystów z biografią, o jakiej zwykło się mawiać, że przypomina powieść bądź filmowy scenariusz. Nic dziwnego, że życiorysem rzymskiego artysty zainteresowali się literaci i filmowcy, i to im zawdzięcza Caravaggio popularność porównywalną z Modiglianim, van Goghiem czy Toulouse-Lautrekiem. Szeroką publiczność pasjonują "artyści przeklęci", którzy za sławę płacą najwyższą cenę.
Podobnie jak trzej wymienieni, Caravaggio także zmarł przed przekroczeniem czterdziestki, choć ostatnio badacze "postarzyli" go o blisko 3 lata.
Naprawdę nazywał się Merisi, urodził się niedaleko Treviglio w 1570 albo 1571 roku. Wcześnie osierocony przez ojca, z zawodu architekta, od wczesnej młodości musiał zadbać o swój los. Legenda przedstawiała artystę jako genialnego samouka, czemu nie należy wierzyć -- przez cztery lata uczył się malarskiego fachu u dość przeciętnego mediolańskiego manierysty, Peterzana. Ukończywszy dwadzieścia lat, Caravaggio udał się do Rzymu i odtąd niemal cała jego kariera wiąże się z pobytem w tym mieście.
Nikomu tam nie znany, początkowo nie otrzymywał żadnych zamówień. Brak pieniędzy nie pozwalał mu grymasić przy wyborze miejsca zamieszkania i środowiska, w jakim się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta