Uśmiechnięty Budda czy bogini wojny
Dlaczego Indie zablokowały przyjęcie traktatu o zakazie prób nuklearnych
Uśmiechnięty Budda czy bogini wojny
W 1954 r. wielki indyjski mąż stanu Pandit Nehru apelował do świata o zakaz wszelkich prób atomowych. 42 lata później Indie zablokowały przyjęcie traktatu zabraniającego dokonywania eksperymentalnych wybuchów we wszystkich środowiskach naturalnych. Ironia historii? Nieubłagana logika rozwoju wydarzeń w Azji Południowej?
Nehru i jego następcy mieli też inne cele: walkę z dyskryminacją Trzeciego Świata i całkowite rozbrojenie nuklearne. Dzisiejsze Indie tłumaczą swoje weto wobec zakazu CTBT - którego wskutek postawy Delhi nie zdołała przyjąć Genewska Konferencja Rozbrojeniowa -- właśnie zignorowaniem obu tych celów.
Dwie klasy państw
Indie domagały się od pozostałych 60 państw, a przede wszystkim od pięciu mocarstw nuklearnych, powiązania zakazu z ustaleniem kalendarza eliminacji broni "A". Argumentowały, że zakaz zaakceptowany w takiej formie, w jakiej został wynegocjowany, ugruntowałby podział świata na dwie klasy państw: te, które mają prawo posiadania broni jądrowej, i takie, którym tego prawa się odmawia. Pani Arundhati Ghose, reprezentująca Delhi w Genewie, podkreślała, że Indie wzywały przed laty do wprowadzenia zakazu prób, lecz negocjacje Konferencji Rozbrojeniowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta