Test na prywatyzację
-- Właśnie sprzedaliśmy zabytkową kamienicę z 86 lokatorami. W Warszawie, a być może i w Polsce, to pierwszy taki wypadek -- mówi dyrektor dzielnicy Śródmieście Marek Rasiński.
Test na prywatyzację
Filip Frydrykiewicz
Warszawska dzielnica Śródmieście sprzedała prywatnej firmie przedwojenną, zabytkową kamienicę przy Marszałkowskiej za cenę jednego mieszkania. Że to niedużo? Tylko pozornie. Odnowienie jej i przeprowadzenie wszystkich lokatorów będzie kosztowało niemal tyle, ile wybudowanie nowego biurowca opodobnej powierzchni.
Neogotyk w modzie
Kamienica jest wyjątkowa, bo neogotycka. Jedna z dwóch ocalałych o podobnym wystroju. Stoi przy Marszałkowskiej 72. Powstała 98 lat temu, w 1898 roku. Jej projektantem był architekt Edward Goldberg. Właścicielem kamienicznik Matias Taubenhaus.
Tak naprawdę to powstały dwie prawie identyczne kamienice, obie narożne. Stały po bokach przebitej właśnie niewielkiej uliczki Sadowej (potem i obecnie ks. Skorupki) . Zwrócone do siebie wykuszami zwieńczonymi wieżyczkami. Ale jedną z nich, zniszczoną w powstaniu warszawskim, po wojnie rozebrano.
Pod koniec XIX wieku architekci dosyć mieli już neorenesansu. Poszukiwali stylu narodowego i zwrócili się w stronę gotyku. Wzorce czerpali ze średniowiecznych budowli Mazowsza i Pomorza. Nowy styl...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta