Prekursor pracy organicznej
Prekursor pracy organicznej
Jerzy Mikke
"Gdyby wszystkie dzieła i prace Staszica były w jedno zebrane, potomność nie chciałaby wierzyć, iżby jeden człowiek mógł tylu trudom podołać".
Ks. Wojciech Szweykowski,
rektor Uniwersytetu
Warszawskiego
Wypowiedź rektora należy sparafrazować: "Potomność nie chciałaby wierzyć". .. gdyby rzeczywiście znała wszechstronność dokonań tego człowieka.
W świadomości przeciętnego Polaka (po maturze) Stanisław Staszic utrwalił się przede wszystkim jako jeden -- obok Kołłątaja i Jezierskiego -- z najwybitniejszych publicystów okresu Sejmu Czteroletniego, późniejsza jego działalność natomiast ginie w mroku zapomnienia. Ta zdumiewająca nieznajomość jego dorobku życiowego bierze się stąd, że PRL-owskie podręczniki literatury poświęciły Staszicowi niewspółmiernie więcej miejsca niż podręczniki historii. Co za nieporozumienie!
Ideolog mieszczaństwa
Staszic uosabiał biologiczną siłę warstwy mieszczańskiej, która wraz z nim i za jego sprawą wchodziła wówczas na polską arenę polityczną. Mentalnością, obyczajem, tradycjami wychowania różnił się wyraźnie od swych "dobrze urodzonych" współpracowników. A przede wszystkim zupełnie odmienna była droga jego awansu społecznego. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta