Każdy nabywca rozlicza VAT od zakupu złomu
Także przedsiębiorca zwolniony z VAT ze względu na niewielkie obroty, kupując złom od podatnika czynnego, musi złożyć deklarację VAT-9M i odprowadzić do urzędu skarbowego wynikającą z niej kwotę
- Prowadzę działalność gospodarczą o dość niewielkich rozmiarach, wobec czego korzystam ze zwolnienia podmiotowego z VAT. W czerwcu tego roku zakupiłem kilka ton złomu metalowego.
Dostawcą była spółka posiadająca status czynnego podatnika VAT. Sprzedawca wystawił mi fakturę bez VAT i poinformował, że będę musiał rozliczyć podatek od tego zakupu. Czy rzeczywiście mam taki obowiązek, skoro jestem podatnikiem zwolnionym z VAT? W jaki sposób powinienem rozliczyć tę transakcję? – pyta czytelnik.
Jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 7, ust. 2 i 7 ustawy o VAT, w przypadku gdy dostawcą złomu jest czynny podatnik VAT, a jego nabywcą podatnik VAT czynny lub zwolniony i złom nie stanowi towaru używanego w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, to podatek należny od tej dostawy rozlicza nabywca.
Nowelizacja tych przepisów, która weszła w życie 1 kwietnia 2011, spowodowała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta