Kto zapłaci za złamanie praw do programu komputerowego
Umowa powinna precyzyjnie określać zakres przeniesienia autorskich praw majątkowych do zamówionego programu komputerowego bądź zakres udzielonej czasowo zgody na korzystanie z niego w przypadku licencji
- Czy jeśli zlecam komuś wykonanie programu komputerowego (w ramach umowy-zlecenia lub umowy o dzieło), to czy w razie złamania przez tę osobę praw autorskich (bez mojej wiedzy) ich właściciel może żądać ode mnie zadośćuczynienia albo przekazania mu zysków ze sprzedaży programu? Czy może powinien zwrócić się bezpośrednio do zleceniobiorcy, który te prawa złamał? – pyta czytelnik.
Zarówno w przypadku autorskich praw majątkowych, jak i autorskich praw osobistych do programu komputerowego sprawcą naruszenia jest zawsze ten podmiot, który wkracza w sposób niedozwolony w uprawnienia autora (bądź innego podmiotu uprawnionego do programu komputerowego, np. pracodawcy w przypadku programu komputerowego stworzonego w ramach stosunku pracy).
Będzie to więc podmiot, który na przykład modyfikuje w sposób niedozwolony kod źródłowy programu komputerowego lub rozpowszechnienia egzemplarze tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta