Przy mobbingu jest sporo czasu na zastanowienie
Pracownik, który został poszkodowany wskutek nękania, może dochodzić od szefa roszczeń odszkodowawczych, np. finansowego zadośćuczynienia za powstały rozstrój zdrowia. Ale nie dłużej niż zezwala na to kodeks
Jeżeli wskutek mobbingu pracownik doznał rozstroju zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy jako zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (art. 943 § 3 k.p.).
Chodzi np. o zadośćuczynienie pieniężne, jeśli wskutek poniżania doszło do rozstroju stanu zdrowia, pracownik popadł w depresję lub doznał zawału serca. To uprawnienie przysługuje zarówno byłym, jak i aktualnym pracownikom pracodawcy.
Poza tym wolno mu domagać się zapłaty odszkodowania w razie rozwiązania umowy o pracę z powodu mobbingu. Rozwiązanie angażu z tego powodu zachodzi zarówno w drodze jego wypowiedzenia, jak i bez wymówienia w trybie art. 55 § 11 k.p.
W obu wypadkach oświadczenie pracownika powinno zawierać przyczynę rozwiązania umowy, którą będzie opisana przez niego forma mobbingu, uzasadniająca rozstanie. Przy czym mobbing musi być faktyczną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta