Skarb Państwa nie lubi sprzeciwu
Resort skarbu jutro może zmienić statut Polskiej Grupy Energetycznej, by nie utracić w niej wpływów. Polityka ograniczania roli akcjonariuszy mniejszościowych uderza w klientów OFE. PGE to już kolejny państwowy gigant, w którym rząd pilnuje swojej pozycji
Już jutro akcjonariusze Polskiej Grupy Energetycznej będą głosować nad istotną zmianą w jej statucie. Ministerstwo Skarbu, które ma 69,3 proc. akcji PGE, chce zablokować możliwość jej przejęcia, nawet gdyby zeszło z udziałami poniżej progu 50 proc. To już kolejna firma, w której rząd nie chce utracić wpływów, sprzedając jednocześnie kolejne pakiety akcji. W jaki sposób Skarb Państwa może się chronić przed utratą kontroli? Ograniczając prawo innych akcjonariuszy do wykonywania głosu na walnym zgromadzeniu, np. do pewnej maksymalnej części wszystkich akcji.
Wcześniej zbliżone statutowe obostrzenia rząd wprowadził w Orlenie, Lotosie, Tauronie, PZU i PKO BP czy Giełdzie Papierów Wartościowych. W jaki sposób te spółki są wybierane? – Co do zasady, naszym celem jest ujednolicenie statutów tych spółek, które są kluczowe z punktu widzenia interesów państwa – wyjaśnia Maciej Wewiór, rzecznik ministerstwa.
Ważne, bo duże
Wiadomo jednak, że są to przede wszystkim warte miliardy duże firmy giełdowe, istotne dla całej gospodarki. Osiem z nich wchodzi w skład indeksu największych firm z GPW – WIG20. To krajowi potentaci w dziedzinie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta