Banki i polityka
Z Maciejem Bardanem, prezesem Kredyt Banku rozmawiają Jakub Kurasz („Rz“) i Cezary Szymanek (Radio PiN)
Rz: Premier nie będzie klękał przed bankierami... Żałuje pan czy się dziwi, że takie słowa padają?
Żal do sektora bankowego na świecie jest w dużej mierze uzasadniony, natomiast w stosunku do polskiego jest zupełnie niezrozumiały.
Rządzący znaleźli sobie chłopca do bicia?
Trochę tak. Pojawiła się również wielka ochota, by przeregulować sektor bankowy. Z tego wynika moje poczucie, że za chwilę bank zamieni się w państwowy urząd, np. pocztę. Tam już wszystko jest uregulowane, do tego stopnia, że brak miejsca na przedsiębiorczość i innowacyjność.
Ale na tym nie koniec, bo ten polityk, co mówi, że nie będzie klękał przed bankowcami, ale i inni idą teraz na wojnę ze spreadami. Słusznie czy populizm?
Niesłusznie. Wszyscy klienci, którzy brali kredyty walutowe, byli właściwie informowani o ryzyku. Inną kwestią jest, czy chcieli je zobaczyć.
Na stole leży kilka propozycji, począwszy od bezpłatnego aneksowania umów, a skończywszy na wprowadzeniu kursów średnich NBP jako podstawy do rozliczania z klientem. Które z rozwiązań byłoby bardziej szkodliwe?
Na pewno to wprowadzające kurs średni walut.
A bezpłatne aneksowanie umów forsowane przez PO przełkniecie?
To jest kolejne rozwiązanie z serii „pocztowych", ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta