Świadectwa Zagłady – między Polakami a Żydami
Debata klubu ekspertów „Rzeczpospolitej” i Ośrodka Karta wokół książek wydanych w serii „Żydzi polscy”
Dlaczego „Rzeczpospolita" zdecydowała się zorganizować razem z Ośrodkiem Karta debatę nad książkami, które zawierają świadectwa polskich Żydów na temat Holokaustu? To oczywiste. Same dzieje Zagłady, jej przyczyny, przebieg, odpowiedzialność za nią, pytania o reakcje polskiej ludności to pewnie najważniejsze tematy współczesnej debaty nad historią. Czy Polacy mogli zrobić więcej? W jaki sposób odnosiła się do Żydów ludność cywilna? W jakiej mierze słuszne są zarzuty Jana Tomasza Grossa, według którego Polacy skorzystali na Holokauście, a nawet byli jego współsprawcami? Oto pytania, na które będziemy szukać wspólnie odpowiedzi. Może na początek poproszę o zabranie głosu pana Gluzę. Skąd taka seria?
Zbigniew Gluza
Zaproponowaliśmy takie ujęcie tematu, widząc w bohaterach „Żydów polskich" narratorów epoki, a w całej serii pod tą nazwą coraz bardziej scalony jej obraz. Ta seria ma trzecią już odsłonę. Po raz pierwszy tworzyliśmy ją na początku lat 90., z założeniem, że ma to być opowieść o losie polskich Żydów w całym XX wieku. Uznawaliśmy za jedno z ważniejszych zadań Polski demokratycznej, by drogę tutejszych Żydów, których w zasadzie już obok nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta