Kurczy nam się czas i przestrzeń
O nieodwracalności postępu, wizerunku Warszawy i przyszłości metropolii mówi francuski antropolog kultury, którego teoria stała się przyczynkiem do wystawy “NIE na MIEJSCU” w Centrum Sztuki Współczesnej. Spotkanie z naukowcem zaplanowano na sobotę
Czy pana lista nie-miejsc – czyli miejsc nieautentycznych, ahistorycznych – obejmująca m.in. autostrady, pokoje hotelowe, supermarkety i dworce autobusowe jest ostateczna i zamknięta?
Marc Augé: Nie, ponieważ środki transportu, komunikacji i konsumpcji rozwijają się bardzo szybko. Poza tym podział na miejsca i nie-miejsca wynika z doświadczenia empirycznego i zależy od indywidualnej perspektywy. Lotnisko, czyli nie-miejsce z punktu widzenia przemykających przez nie podróżnych, będzie miejscem dla tych, którzy na nim pracują.
Rozwój technologii oraz pojawienie się nowoczesnych narzędzi służących międzyludzkiej komunikacji zamiast ją pogłębić, tylko spłyciły. Czy to bardzo zła prognoza dla cywilizacji?
Postęp jest nieodwracalny. A instrumenty służące do poznania świata i ułatwiania kontaktów między ludźmi dają złudne poczucie nawiązania rzeczywistej więzi. Wydaje się nam, że dobrze znamy ludzi, których poznajemy przez Internet albo widzimy w telewizji, ale to nieprawda.
Na hipernowoczesność w pana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta