Kto z kim wojuje w europarlamencie
Krytyka Tuska nie jest wyjątkiem. Z atakiem swoich eurodeputowanych spotkali się m.in. Merkel, Sarkozy i Berlusconi
Wystąpienie europosła Zbigniewa Ziobry podczas inauguracji polskiej prezydencji w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, w którym zaatakował premiera Donalda Tuska, zarzucając rządowi ograniczanie wolności mediów i praw opozycji, wywołało krytykę. Europosłowie PO, ale też PJN czy SLD oskarżyli go o przenoszenie partyjnego piekła z Polski na forum unijne.
Historia pokazuje jednak, że wystąpienie Ziobry nie było w PE egzotycznym wyjątkiem.
Wojna włosko-włoska
– Krajowe konflikty są przenoszone na forum europejskie – mówi „Rz" Doru Frantescu, szef VoteWatch, projektu internetowego, który śledzi aktywność eurodeputowanych. – Wystarczy wspomnieć o włosko-włoskiej wojnie o ustawę medialną w 2009 r. czy krytyce, jaka spadła na prezydenta Sarkozy'ego ze strony socjalistów i Zielonych za wyrzucanie Romów z Francji w 2010 r.
Rząd PiS był w przeszłości atakowany za homofobię i wtedy europosłowie opozycji nie protestowali, że sprawy krajowe wyciągane są na forum europejskie. –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta