Wykonawca musi wiedzieć, czym dysponuje
Oświadczenie o użyczeniu doświadczenia firmie startującej w przetargu nie może być warunkowe. Zamawiający musi mieć pewność, że rzeczywiście będzie ona mogła nim rozporządzać
Chociaż przepisy od ponad roku umożliwiają posługiwanie się cudzym potencjałem, to wciąż budzą wiele wątpliwości. Nierzadko dotyczą treści oświadczenia o udostępnieniu swego doświadczenia firmie startującej w przetargu. Niedawno jeden z takich sporów był rozstrzygany przez Krajową Izbę Odwoławczą.
Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zorganizowała przetarg na modernizację helskiego korytarza kolejowego linii Reda – Hel. Wymagała w nim wykazania się doświadczeniem m.in. w budowie urządzeń samoczynnej sygnalizacji przejazdowej i instalowaniu telewizji użytkowej.
Jedna z firm startujących w tym przetargu sama nie miała takiego doświadczenia. Przepisy pozwalają jednak posłużyć się wówczas doświadczeniem podmiotu trzeciego (art. 26 ust. 2b prawa zamówień publicznych; dalej pzp).
I tak też zrobiła firma, której ofertę uznano za najkorzystniejszą. Inny wykonawca zakwestionował jednak oświadczenie złożone przez podmiot trzeci. Argumentował, że jest ono warunkowe i nie gwarantuje zamawiającemu rzeczywistego korzystania z doświadczenia tego podmiotu.
Dlatego że oświadczenie to brzmiało: „w przypadku uzyskania przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta