Polskę warto naśladować
W waszym kraju czuje się pozytywne nastawienie do Europy – mówi unijny komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn
Rz: Jaki wpływ na sytuację finansową Unii Europejskiej, a w szczególności politykę regionalną, ma obecna sytuacja Grecji?
Nie ma żadnych obaw, że fundusze przeznaczone dla innych krajów mogłyby ucierpieć. Dla każdego z państw mamy budżet, który służy do finansowania konkretnych projektów. Kryterium ich wyboru to jakość. W Grecji miewaliśmy kłopoty z wykorzystaniem pieniędzy przeznaczonych dla tego kraju, ale dotychczas Grecja potrafiła sobie z nimi radzić i w zasadzie nie traciła środków europejskich. Jeśli chodzi o fundusze strukturalne, to, niestety, obecnie problem jest w tym, że nie mamy projektów, na które można by wydać unijne pieniądze. Grecka administracja nie jest w stanie tych projektów realizować.
Czy można Grekom w tym pomóc, bo przecież UE, pomagając Grecji, pomaga także sobie?
Rzeczywiście jest tak jak w rodzinie. Jeśli ktoś ma kłopoty, reszta powinna pomóc. Największym wyzwaniem jest poprawa ram prawnych w niektórych dziedzinach, np. w przypadku podatków płaconych przez przedsiębiorstwa, a także nakłonienie Grecji, aby przejęła już gotowe rozwiązania unijne. Premier Grecji Jeorjos Papandreu w liście do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta