Przeniesienie własności bez skutków podatkowych
Przy przewłaszczeniu na zabezpieczenie danina dla fiskusa pojawia się tylko wtedy, gdy przedmiot umowy ostatecznie zostanie przekazany wierzycielowi
Przewłaszczenie na zabezpieczenie to, wykształcona przez praktykę (oprócz hipoteki i zastawu), instytucja w obrocie gospodarczym, służąca zabezpieczaniu wierzytelności. Dłużnik przenosi na własność wierzyciela przedmiot zabezpieczenia, czemu towarzyszy równoczesne zobowiązanie wierzyciela do powrotnego przewłaszczenia tego przedmiotu, z chwilą zaspokojenia jego roszczenia przez dłużnika.
Ważnym elementem umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie jest porozumienie stron o pozostawieniu przedmiotu umowy w rękach dłużnika (zazwyczaj na podstawie umowy użyczenia), tym samym wierzyciel, mimo że jest właścicielem przewłaszczonego przedmiotu, faktycznie nim nie włada.
Kiedy VAT
Zgodnie z art. 5 ust....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta