Małżeństwo poza sporem
Nie sądzę, aby postanowienia konstytucji dostarczały twardych argumentów na rzecz konieczności prawnego uregulowania związków partnerskich – ocenia konstytucjonalista
W toczącej się dyskusji na temat tzw. związków partnerskich nagminnie mieszają się dwa wątki: moralno-obyczajowy, silnie zabarwiony religijnie, i prawny. Ważnym elementem prawnego wątku dyskusji jest ich dopuszczalność z konstytucyjnego punktu widzenia. Zanim przyjmie się akt regulujący kwestię ich normatywnego statusu, należy się zastanowić, czy samo ich ustawowe uznanie nie naruszy postanowień konstytucji RP z 1997 r. Rozstrzygnięcie tego problemu jest bardzo ważne, wręcz przesądzające.
Konstytucja RP z 1997 r. nie wypowiada się wprost na ich temat. Ale zawiera przepisy, które mogą się stać ważną wskazówką pozwalającą odpowiedzieć na pytanie, czy ustawowe uregulowanie związków partnerskich mieści się w jej granicach.
Chodzi tu o art. 18, który głosi: „Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej". Przepis ten wchodzi w skład rozdz. I konstytucji zatytułowanego „Rzeczpospolita" i obejmującego najważniejsze zasady ustroju politycznego, społecznego i gospodarczego naszego państwa. Przepisem o podobnym znaczeniu jest art. 71 ust. 1 zd. 1, który brzmi: „Państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej uwzględnia dobro rodziny". Należy on do zespołu tzw. przepisów programowych konstytucji, tj. tych, które wyznaczają główne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta