Kiedy nadzór budowlany ujawni samowolę, może wstrzymać roboty
Przedsiębiorca, który wykonał remont bez dopełnienia formalności, naruszył prawo. Może to jednak naprawić
Prawo budowlane nie definiuje pojęcia samowoli budowlanej.
Powszechnie przyjmuje się, że dochodzi do niej, gdy buduje się budynek (lub inny obiekt budowlany, jego część) bez wymaganego pozwolenia na budowę, zgłoszenia albo gdy starosta sprzeciwił się zamiarowi budowy objętej obowiązkiem zgłoszenia.
Samowola może dotyczyć również różnego typu robót budowlanych. O takich naruszeniach prawa mówi art. 50 i 51 prawa budowlanego.
Jakie naruszenia
Do samowoli może więc dochodzić, gdy (art. 50):
- wykonuje się roboty budowlane w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę bądź przepisach, np. doszło do zmiany usytuowania budynku w stosunku do granic działki lub innych obiektów albo inwestor podwyższył obiekt, poszerzył lub zmniejszył szerokości bądź długości obiektu, wprowadził zmiany w obiekcie wymagające np. ponownego zaopiniowania rozwiązań przez rzeczoznawcę przeciwpożarowego,
- wykonuje się roboty budowlane (wymagające pozwolenia albo zgłoszenia), które nie są budową, a są: przebudową, montażem, remontem lub rozbiórką obiektu budowlanego, np. przebudowa poddasza bez pozwolenia na budowę, wykonanie remontu bez zgłoszenia, wykonanie remontu obiektu wpisanego do rejestru zabytków bez pozwolenia na budowę czy utwardzenie działki budowlanej kostką bez wymaganego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta