Krew z krwi, kość z kości
Wiele lat musiało minąć od wojny, by o tym, co wtedy przeżyły, opowiedziały kobiety. A to, co miały do powiedzenia – i co zostało utrwalone w literaturze – okazało się jeszcze bardziej dramatyczne, wstrząsające, porażające prawdą niż to, co pisali mężczyźni.
Ukazała się właśnie taka książka, która powinna znaleźć czytelników w każdym polskim domu. Opowiada bowiem „Żniwo gniewu" o polskim losie, w którym cierpienie sąsiaduje z nadzieją, wierność z wolą przetrwania, a miłość z nienawiścią.
Napisana z epickim rozmachem książka jest historią Maruszki i Kaszmiry – dwóch pochodzących z Kresów sióstr, które po 1 września 1939 roku przeżyły gehennę: podwójną okupację – sowiecką i hitlerowską, zagrożenie ze strony najgorszego, bo swojego wroga – ukraińskiego, przymusowe roboty w Prusach Wschodnich. Wreszcie „wyzwolenie", po którym najbardziej trzeba było wystrzegać się „oswobodzicieli". Powrót do Mołodeczna czy Nowogródka był...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta