Rozłupana perła w koronie
Po zakończeniu drugiej wojny światowej Brytyjczycy nie byli w stanie utrzymać perły w koronie imperium – Indii, które parły ku niepodległości
Powstał problem, co zrobić z zamieszkującą wschód i zachód kolonii ludnością muzułmańską, która nie chciała się znaleźć w państwie zdominowanym przez wyznawców hinduizmu. Aby uniknąć wojny domowej, w 1947 roku postanowiono o podziale brytyjskiego wicekrólestwa na Indie i Pakistan, składający się z dwóch części rozdzielonych przez terytorium indyjskie.
Źródłem antagonizmu między oboma państwami stał się Kaszmir, w którym przeważali muzułmanie, ale władzę sprawował hinduski maharadża. Latem 1947 roku zdemobilizowani żołnierze muzułmańscy wspierani przez ludność wszczęli rewoltę, a następnie do księstwa wkroczyli pakistańscy „ochotnicy". Zagrożony złożeniem z tronu maharadża zgłosił akces do Indii i poprosił rząd w Delhi o pomoc. 27 października na lotnisko w Szrinagarze przerzucono drogą powietrzną batalion armii indyjskiej. Rozpoczęła się pierwsza wojna pakistańsko-indyjska. Zakończył ją wojskowy pat, strony przyjęły zgłoszone 11 grudnia 1948 roku przez ONZ propozycje rozejmowe, a linia frontu stała się tymczasową granicą. Taki stan utrzymał się do 1965 roku.
Marynarki Indii i Pakistanu
Kiedy jesienią 1965 roku wybuchła druga wojna pakistańsko-indyjska, marynarka Indii dysponowała przewagą w siłach nawodnych w proporcji 3: 1,5 – 2. W jej skład wchodziły: lotniskowiec, dwa krążowniki, trzy niszczyciele eskortowe, osiem fregat, sześć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta