Instrumenty finansowe gospodarczej zagłady
Spory udział w wybuchu światowego kryzysu miały finansowe nowinki, takie jak obligacje oparte na aktywach powiązanych z kredytami subprime
Spory udział w wybuchu światowego kryzysu miały finansowe nowinki, takie jak obligacje oparte na aktywach powiązanych z kredytami subprime
– To finansowa broń masowej zagłady, która może uderzyć nie tylko w kupujących je i sprzedających inwestorów, ale też w całą gospodarkę. Część wygląda na stworzoną przez szaleńców – ostrzegał w 2003 r. miliarder Warren Buffett, guru inwestorów i zarazem właściciel funduszu Berkshire Hathaway. Mówił o zdobywających wtedy coraz większą popularność skomplikowanych instrumentach pochodnych.
Buffett, nazywany czasem Wyrocznią z Omaha, okazał się w tym przypadku Kasandrą.
Cztery lata później rozpoczął się największy kryzys gospodarczy w powojennych dziejach świata. Eksperci jednoznacznie wskazują, że jedną z głównych przyczyn jego wybuchu były właśnie finansowe nowinki, na których banki, ubezpieczyciele i fundusze poniosły straty idące w miliardy dolarów.
Wśród typów „finansowej broni masowego rażenia" znalazły się m.in.:
- ABS – instrumenty finansowe zabezpieczone aktywami (ang. asset backed securities)
Jest to najbardziej pojemna kategoria finansowych nowinek. Obejmuje ona wszystkie papiery opierające się na sekurytyzowanych aktywach, w tym omawiane niżej MBS i CDO. Są to też jedne z najstarszych produktów tego typu.
Pojawiły się one...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta