Pracownik nabywa abonament medyczny bez obciążenia VAT
Od 1 stycznia 2011 pracodawca może stosować zwolnienie z opodatkowania odsprzedając zatrudnionym osobom niektóre pakiety usług medycznych nabyte od zakładu opieki zdrowotnej
Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 24 czerwca 2011 (IPPP2/443-591/11-4/JO).
Spółka zatrudniająca kilkudziesięciu pracowników podpisała z firmą posiadającą status niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej (NZOZ) umowę o świadczenie usług opieki medycznej dla pracowników oraz ich rodzin. NZOZ wystawia na spółkę faktury, wyodrębniając wartość usług dla zatrudnionych osób oraz abonamenty dla ich rodzin. Wszystkie te usługi NZOZ traktuje jako zwolnione z VAT.
Spółka obciąża pracowników za usługi świadczone przez NZOZ na rzecz członków ich rodzin zryczałtowaną opłatą, której wysokość równa jest kwocie zafakturowanej za tę usługę przez NZOZ na spółkę. Obciążenie pracownika z tego tytułu następuje poprzez potrącenie kwoty należnej spółce z pensji netto (co miesiąc) tego pracownika. Spółka traktuje te kwoty jako wynagrodzenie za usługi zwolnione z VAT.
Zwróciła się z wnioskiem o potwierdzenie, że postępuje prawidłowo, tzn....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta