Jak rozliczyć VAT przy zakupie usług za granicą
Kiedy przedsiębiorca powinien wykazać podatek należny z tytułu importu usługi? Nie ma tu jednej reguły. Wiele zależy od tego, na podstawie jakiej regulacji ustalamy miejsce jej świadczenia (a więc i opodatkowania)
Na innych zasadach rozpoznaje się obowiązek podatkowy w imporcie usług, dla których miejsce świadczenia ustalane jest na podstawie art. 28b ustawy o VAT, a na innych dla usług, dla których miejsce świadczenia ustalane jest według np. art. 28e czy 28f ustawy o VAT.
W pierwszym przypadku, gdy dochodzi do importu usług na podstawie art. 28b, termin powstania obowiązku podatkowego należy określać z uwzględ- nieniem art. 19 ust. 19a i 19b ustawy o VAT. Zasady te stosuje się w każdym przypadku, gdy import usług rozliczany jest na zasadzie mechanizmu odwrotnego obciążenia (reverse charge).
Z chwilą wykonania usługi
Z art. 19 ust. 19a ustawy o VAT wynika, że w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ich wykonania.
Przykład
Firma X zleciła kontrahentowi niemieckiemu usługę remontu maszyny produkcyjnej zainstalowanej w polskim zakładzie. Remont został zakończony i potwierdzony protokołem 11 lipca 2011.
Kontrahent udokumentował wykonanie usługi fakturą bez kwoty niemieckiego VAT, wskazując, że zobowiązanym do rozliczenia podatku od transakcji jest usługobiorca.
Polski podatnik powinien rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu importu usług 11 lipca 2011, czyli z chwilą wykonania usługi.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta