Szkolenie dla współpracownika jest kosztem uzyskania przychodu firmy
Przedsiębiorca, który świadczenie usług zleca osobom niebędącym jego pracownikami, może wysłać je na kurs i wydatki uwzględnić w rozliczeniach podatku dochodowego. Ma do tego prawo, jeżeli przekazana podwykonawcy wiedza jest niezbędna do wykonania świadczenia
- Nasza spółka świadczy usługi, do których wykonania wymagana jest bardzo specjalistyczna i wymagająca częstej aktualizacji wiedza. Przy ich wykonywaniu posługujemy się nie tylko pracownikami, ale również nawiązujemy współpracę z osobami z zewnątrz (zarówno dorabiającymi na podstawie umowy-zlecenia, jak i prowadzącymi działalność gospodarczą). Zdarza się więc, że niebędąca naszym pracownikiem osoba powinna przejść specjalne szkolenie, aby wykonywać usługę na nasze zlecenie. Czy takie szkolenie lub kurs możemy uznać za związany z naszą działalnością, a wydatki z nim związane zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.
Uważam, że tak. Jeżeli w umowach zawartych z podmiotami zewnętrznymi zapisano, że mają obowiązek uczestniczyć we wskazanych przez zleceniodawcę kursach i szkoleniach niezbędnych do wykonywania umowy na jego rzecz (oczywiście mówimy tu o kursach o charakterze specjalistycznym, a nie o wiedzy ogólnej) oraz mają obowiązek wykorzystywać wiedzę na potrzeby wykonywania kontraktu, to nie widzę powodów do kwestionowania możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych kwot wynikających z faktur za szkolenia wystawianych bezpośrednio na zleceniodawców.
Jest to bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta