Inaczej rachujemy obciążenia na PIT
Nie ma dochodu ze współpracy i tym samym nie płaci podatku ten, kto za współdziałanie z biznesmenem nie bierze pieniędzy. Ale tak łatwo nie ma już właściciel, ten musi rozliczyć się z fiskusem, bo uzyskuje nieodpłatne świadczenie
Przepisy podatkowe i ubezpieczeniowe rządzą się swoimi prawami. Tak jest i w tym wypadku. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT) nie powiela fikcji prawnej z ustawy systemowej i nie daje podstaw, aby uznać, że członek rodziny pomagający w prowadzeniu działalności gospodarczej osiąga dochody ze źródła, jakim jest ta działalność.
Podatek za członka rodziny musi być opłacany tylko wtedy, gdy osiąga on przychody z jednego ze źródeł wymienionych w ustawie podatkowej.
Zatem gdy krewny lub współmałżonek przedsiębiorcy wykonuje dla niego umowę o pracę czy o dzieło (które zawsze muszą być odpłatne) albo wynagradzaną umowę-zlecenie, konieczne jest rozliczenie z podatku dochodowego w sposób właściwy do źródła przychodów. Natomiast brak przychodów z nieodpłatnej umowy-zlecenia wyklucza obowiązek jakiegokolwiek rozliczenia z podatku.
Uwaga na zaliczki
Fakt traktowania tej osoby jako współpracującej przy ubezpieczeniach społecznych nie ma wówczas znaczenia. Liczy się tylko otrzymywane wynagrodzenie ze źródła, jakim jest stosunek pracy bądź działalność wykonywana osobiście.
Rolę płatnika podatku pełni w tym wypadku przedsiębiorca, który musi pobierać zaliczki na podatek dochodowy na zasadach ogólnych, tak jak od obcych pracobiorców. Po zakończeniu roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta