Jakie są zasady wykonywania praw zmarłego wspólnika
Śmierć uczestnika spółki jawnej nie jest równoznaczna z ustaniem jej bytu prawnego
Jedną z określonych w art. 58 kodeksu spółek handlowych przyczyn rozwiązania spółki jawnej jest śmierć wspólnika. Możliwa jest jednak kontynuacja bytu prawnego, pomimo zaistnienia wskazanej okoliczności, gdy taką ewentualność przewiduje umowa spółki albo pozostali jej uczestnicy tak postanowią. Uzgodnienie w tym zakresie powinno nastąpić niezwłocznie.
W przeciwnym razie spadkobierca zmarłego wspólnika może domagać się przeprowadzenia likwidacji spółki. Ogół praw zmarłego wspólnika przysługuje wszystkim jego spadkobiercom wspólnie (stają się oni w istocie „łącznym wspólnikiem”).
Gdyby jednak w umowie spółki znalazł się zapis dopuszczający podział tych praw pomiędzy poszczególnych następców prawnych zmarłego, wówczas, zgodnie z art. 65 kodeksu spółek handlowych, mieliby oni roszczenie o zwrot wartości wniesionego przez niego wkładu.
Natomiast gdy przyjęto w kontrakcie spółki, że wszyscy spadkobiercy zmarłego nabędą jego prawa, umowa powinna regulować zasady ich wykonywania przez następców prawnych.
Jeżeli jednak nie zawiera ona odmiennych postanowień w tym zakresie, to obowiązuje ogólna reguła wskazania jednej osoby do wykonywania ogółu praw zmarłego. Przedstawiciel działa wtedy dla siebie i pozostałych spadkobierców. Dopiero od chwili jego wytypowania następcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta