Za szkodę w służbowym aucie odpowiada zatrudniony
Ubezpieczenie autocasco samochodu firmowego to komfort nie tylko dla pracodawcy. To przede wszystkim ulga dla podwładnego, który z niego korzysta
Pracownicy ponoszą względem pracodawcy odpowiedzialność za szkodę, która powstała wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania ich obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Wysokość odszkodowania z tego tytułu ustala się według wartości wyrządzonej szkody.
Jeśli szkoda powstała z winy umyślnej podwładnego, to musi on ją naprawić w pełnej wysokości. Przy winie nieumyślnej jego odpowiedzialność jest ograniczona do trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.
Służbowy samochód powierzany pracownikowi do użytku jest natomiast kategorią narzędzia pracy, które ma on obowiązek zwrócić. Zatem jego odpowiedzialność kształtuje się w tym wypadku inaczej, następuje bowiem powierzenie mu firmowego mienia.
Mobilne mienie firmowe
Na podstawie art. 124 k.p. pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu. Ponosi również pełną odpowiedzialność za szkodę w innym mieniu, powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się.
Przy odpowiedzialności za szkodę w aucie firmowym nie ma znaczenia okoliczność, czy pojazd był powierzony pracownikowi na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta