Bez sprzedaży nie ma dostarczania
Obrót gazem i energią jest działalnością sektorową w rozumieniu przepisów o zamówieniach publicznych
Zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy z 10 kwietnia 1997 Prawo energetyczne działalność przedsiębiorstw energetycznych w zakresie przesyłu i dystrybucji gazu i energii jest oddzielona od działalności związanej z obrotem (handlem).
Liberalizacja rynków
Zasady te stanowią konsekwencję wprowadzenia dyrektyw 2003/54/WE (energetycznej) i 2003/55/WE (gazowej), których celem jest dążenie do liberalizacji rynków gazu i energii m.in. przez zagwarantowanie niedyskryminacyjnego dostępu do sieci operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych i umożliwienie odbiorcom gazu i energii swobodnego wyboru dostawcy.
Kto sprzedaje
Z jednej strony ustawa Prawo energetyczne w art. 3 pkt 6 i 6a definiuje „obrót” jako działalność gospodarczą polegającą na handlu hurtowym albo detalicznym paliwami lub energią, natomiast „sprzedaż” jako bezpośrednią sprzedaż paliw lub energii przez podmiot zajmujący się ich wytwarzaniem lub odsprzedaż tych paliw lub energii przez podmiot zajmujący się ich obrotem. Sprzedaż mogą zatem prowadzić wytwórcy lub przedsiębiorstwa obrotu, przy czym działalność w zakresie obrotu nie może być prowadzona przez podmiot prowadzący działalność w zakresie przesyłu lub dystrybucji.
Z drugiej strony, zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta