Szkoła wyższa albo policealna
Dorota Słomczyńska
Dziś kierunek ratownictwo medyczne jest zdominowany przez kobiety. Z roku na rok spada zapotrzebowanie na pracowników z dyplomem tej specjalizacji. Nadal jednak wiele osób chce podjąć trud nauki, by zdobyć tytuł magistra w tym zawodzie.
Ratownik medyczny został wpisany na listę zawodów dziesięć lat temu. Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym w Polsce zawód ratownika medycznego może wykonywać osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku (specjalności) ratownictwo medyczne lub policealną szkołę medyczną o uprawnieniach szkoły publicznej. Od tego czasu rzesze młodych ludzi ubiegają się o miejsce na uczelniach. Mimo braku perspektyw znalezienia pracy, chcą się uczyć zawodu, w którym będą mogli pomagać ludziom. Jakie wyzwania czekają na adeptów tego zawodu?
– Zadaniem ratownika medycznego jest szybkie i sprawne niesienie pomocy w sytuacjach nagłego zagrożenia życia. Potrzebni są więc w przypadku wypadków i katastrof – wyjaśnia
dr Maciej Naskręt z Katedry Nauk o Zdrowiu na poznańskim Uniwersytecie Medycznym. Musi umieć podtrzymać,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta