Kto dostanie firmę po rozwodzie
Małżonek nieprowadzący działalności gospodarczej ma prawo wyboru, czy chce podziału przedsiębiorstwa, czy uzyskania tylko niektórych jego składników albo pieniędzy w zamian za te składniki
Czy przedsiębiorca, który bierze ślub z osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej, powinien myśleć o rozdzielności majątkowej i ją od razu wprowadzić?
Odpowiada Małgorzata Supera, adwokat z Kancelarii Adwokackiej M. Supera w Warszawie :
Co prawda panują poglądy, że umowa o rozdzielności majątkowej to pierwsza droga do rozwodu, ale tzw. intercyza może być bardzo przydatna ze względu na ogromne problemy z późniejszym podziałem majątku. Podział ten jest skomplikowany, szczególnie między małżonkami, z których jeden prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Z reguły małżonek żyje w przekonaniu, że przedsiębiorstwo, czasem przysłowiowe dzieło życia, jest wyłącznie jego własnością.
Mimo że w świetle kodeksu cywilnego stanowi ono zorganizowany zbiór składników majątkowych i niemajątkowych, to jednak wchodzi najczęściej do wspólnego majątku. Często też przedsiębiorcy twierdzą, że majątek firmy należy wyłącznie do nich, bo jest oparty na ich osobistym majątku, np. gdy na należącej do nich działce zbudowano lokal dla firmy. Tymczasem w razie rozwodu przy ustalaniu wspólnego majątku liczą się również inwestycje dokonywane w trakcie małżeństwa.
Niezależnie od tego czy firma powstała po ślubie czy wcześniej?
Jeśli wcześniej, dla ustalenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta