Zniszczenia i odrodzenia
Ruiny i odbudowa – to temat dwóch wystaw prezentowanych w Domu Spotkań z Historią. Jedna pokazuje stolicę widzianą oczami Zofii Chomętowskiej i Marii Chrząszczowej. Druga – socrealistyczne rozwiązania architektoniczne warszawskiego MDM-u i berlińskiej KMA
fotografia | anna maziuk
Obie fotografowały Warszawę tuż po wojnie. Zrujnowane miasto zatrzymane w kadrach Marii Chrząszczowej i Zofii Chomętowskiej można będzie zobaczyć podczas wystawy „Kronikarki" w Domu Spotkań z Historią. Pierwszy raz ich prace pokazane zostały obok siebie na wystawie „Warszawa oskarża" zorganizowanej przez Biuro Odbudowy Stolicy w Muzeum Narodowym w 1945 r.
Razem, ale osobno
Chomętowska była jedną z najbardziej aktywnych fotografek dwudziestolecia międzywojennego. Jako jedyna kobieta publikowała w czasopiśmie „Leica". Choć w Warszawie zamieszkała dopiero w latach 30., mając wówczas ponad 30 lat, stolicę fotografowała z prawdziwym zacięciem.
– Pracowała jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta