Firma zapłaci za brak dowodu zatrudnienia
W razie niewydania w terminie świadectwa pracy lub wydania dokumentu o niewłaściwej treści były pracownik może żądać zapłaty odszkodowania za powstałą z tego powodu szkodę
Do wydania pracownikowi świadectwa pracy powinno zasadniczo dojść w dniu, w którym rozwiązuje się lub wygasa stosunek pracy. Jeśli jednak podwładny był zatrudniony u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, dokumentu na potwierdzenie okresu zatrudnienia nie trzeba wydawać po każdym zakończonym okresie pracy.
Wówczas konieczne jest wydawanie „zbiorczych” świadectw pracy po kolejnych 24 miesiącach pracy, licząc od zawarcia pierwszej z tych umów (art. 97 § 11 kodeksu pracy).
W takim wypadku świadectwo pracy wydaje się w dniu upływu dwuletniego terminu. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy trzeba wydać w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę.
Pracownik zatrudniony na podstawie tych umów terminowych może jednak w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej umowy o pracę wymienionej w tym przepisie. Może też żądać wystawienia świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta