Zabójcze „eski”
Bez wątpienia najsłynniejszymi radzieckimi okrętami podwodnymi okresu II wojny światowej były jednostki typu S, popularnie zwane eskami.
Opracowano je w początkach lat 30. w Leningradzie, z wykorzystaniem niemieckiej myśli technicznej i niemieckich inżynierów. Zwodowano ich przeszło 40.
W historii radzieckiej floty podwodnej (nie tylko radzieckiej zresztą) najbardziej zapisały się S-13 i S-56. Pierwszy zatopił „Wilhelma Gustloffa", stając się sprawcą jednej z największych katastrof morskich w historii. Dzieje tego drugiego są nie mniej ekscytujące, a sam okręt przetrwał i pełni dzisiaj rolę pomnika-muzeum w dalekim Władywostoku. Zbudowano go w 1936 r. w stoczni im. A. Marti (SUDOMECH); 24 listopada położono stępkę, a następnie gotowy okręt rozebrano i przewieziono częściami do władywostockich zakładów DALZAWOD im. K. Woroszyłowa, gdzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta