Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska? Ani wróg, ani sojusznik

15 października 2011 | Kraj | Jarosław Stróżyk Piotr Skwieciński
Moskwianie składają kwiaty 11 kwietnia 2010 r. przed Ambasadą RP (dzień po katastrofie smoleńskiej)
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
Moskwianie składają kwiaty 11 kwietnia 2010 r. przed Ambasadą RP (dzień po katastrofie smoleńskiej)
Mieszkańcy rosji niewiele wiedzą o 17 września. Poprawia się świadomość Rosjan o sowieckich zbrodniach,  ale jest wciąż niewielka – wynika z badań Centrum Lewady. Bezpośrednie badanie ankietowe na próbie 1600 osób.
źródło: Rzeczpospolita
Mieszkańcy rosji niewiele wiedzą o 17 września. Poprawia się świadomość Rosjan o sowieckich zbrodniach, ale jest wciąż niewielka – wynika z badań Centrum Lewady. Bezpośrednie badanie ankietowe na próbie 1600 osób.
Czytaj więcej:

Tylko co piąty Rosjanin wie, że w roku 1939 Sowieci zaatakowali Rzeczpospolitą. Rośnie wiedza o zbrodni katyńskiej

Centrum Lewady, niezależny instytut badania opinii publicznej z Rosji, opublikowało wyniki kilkuletnich badań, które pokazują, co Rosjanie myślą o Polsce.

Dla 50 proc. badanych obecne relacje rosyjsko-polskie nie są ani dobre, ani złe. 20 proc. twierdzi, że są one dobre, 13 proc. – że złe.

27 proc. badanych widzi w  naszym kraju normalnego partnera. 22 proc. – sojusznika. Dla 17 proc. nasz kraj jest przeciwnikiem. Za wroga uważa Polskę tylko 2 proc. Rosjan. W porównaniu z wynikami z 2001 r. oceny znacznie się pogorszyły – wtedy za normalnego partnera  uważało Polskę 40 proc. Rosjan.

– Odnoszenie się do Polski zaczęło się pogarszać na skutek poparcia przez Polskę pomarańczowej rewolucji na Ukrainie – mówi „Rz" Aleksiej Grażdakin, wiceszef Centrum Lewady. – Trzeba pamiętać, że nasze społeczeństwo jest – zwłaszcza jeśli chodzi o ocenę spraw zagranicznych – bardzo zależne od władz. Czyli że to władze swoimi zachowaniami wobec...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9057

Wydanie: 9057

Spis treści
Zamów abonament