Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

A jutro cały świat

15 października 2011 | Plus Minus | Rafał A. Ziemkiewicz

Rozbudowa sowieckiej floty w latach poprzedzających wojnę światową − kolejny pasjonujący temat, o którym jeszcze dotąd nie napisano satysfakcjonującej książki, względnie napisanej gdzieś na świecie dotąd nie przetłumaczono na polski.

Trochę pisał o tej sprawie Suworow, trochę inni rosyjscy historycy, u nas wspominał Tadeusz Konecki w książce pod mało pasjonującym − w przeciwieństwie do zawartości − tytułem „Labirynt dezinformacji w drugiej wojnie światowej". Ale czy ktoś analizował ją bardziej uważnie? Nie wiem. 16 superpancerników z działami kalibru 406 mm, tyleż samo krążowników liniowych, dwa lotniskowce, 28 krążowników, 20 „liderów" (specyficzny rosyjski pomysł okrętu pośredniego między krążownikiem a niszczycielem), 140 niszczycieli, i − żeby już nie zawracać sobie głowy morskim drobiazgiem − 406 okrętów podwodnych. Takie cele stawiał podpisany przez towarzysza Stalina w połowie lat trzydziestych plan rozbudowy marynarki wojennej do roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9057

Wydanie: 9057

Spis treści
Zamów abonament