Trudno pobrać podatek od odsetek, gdy nie wiadomo, komu się należą
Zastosowanie w grupie spółek usługi cash pooling może znacząco zoptymalizować rozliczenia finansowe uczestników takiej struktury. Niestety, wiąże się ze sporym ryzykiem podatkowym
Tak jest w przypadku, gdy polska spółka uczestniczy w strukturze, w której udział biorą też podmioty zagraniczne.
Brak regulacji
Pomimo postulatów podnoszonych od lat cash pooling nie został uregulowany w przepisach podatkowych. W rezultacie polscy podatnicy, którzy z niego korzystają, skazani są na wybór sposobu opodatkowania tych transakcji, kierując wyłącznie się interpretacjami organów podatkowych. Te jednak pozostają konsekwentne i niezmiennie profiskalne.
Jednym z przykładów takiego profiskalnego podejścia jest stanowisko organów co do podatku u źródła od odsetek wypłacanych w strukturze cash poolingu.
Pool leader tylko pośrednikiem
Gdy polska spółka uczestnicząca w takiej strukturze wykazuje w danym dniu saldo ujemne na koncie, pool leader przelewa na to konto odpowiednie środki, by je wyzerować. Jeśli mamy do czynienia z tzw. cash poolingiem wirtualnym (czyli takim, w którym pieniądze nie są fizycznie przelewane między kontami), pool leader dokonuje wirtualnego rozliczenia środków i wyzerowania salda.
Środki służące do wyzerowania pochodzą od innych spółek, które w danym dniu posiadały na kontach saldo dodatnie. Polska spółka otrzymująca środki nie ma oczywiście informacji, która spółka z grupy w danym dniu użyczyła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta