Kto może utworzyć organizację odzysku
Przedsiębiorstwa mogą nie być zainteresowane samodzielną organizacją zbiórki opakowań o odpowiedniej masie. Mogą zlecić ją podmiotom trzecim
Zasady tworzenia organizacji odzysku precyzuje ustawa z 11 maja 2001 o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej. Ustawodawca zdecydował się przerzucić obowiązek spełniania zapisów dyrektywy opakowaniowej (2004/ 12/EC) na przedsiębiorców, zobowiązując ich do zbierania określonego odsetka masy opakowań produktów wprowadzanych na rynek.
Przepisy te dotyczą firm prowadzących jednostkę handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 500 mkw., sprzedających produkty tam pakowane, lub firm prowadzących więcej niż jedną jednostkę o łącznej powierzchni handlowej powyżej 5000 mkw., bez względu na powierzchnię pojedynczej jednostki, sprzedających produkty w tych jednostkach pakowane, a także wobec przedsiębiorcy wprowadzającego na terytorium kraju w drodze importu lub nabycia wewnątrzwspólnotowego produkty pakowane.
Więcej recyklingu
Polska jest na szarym końcu państw Unii Europejskiej w zakresie segregacji śmieci. Obecnie szacuje się, że ponad 90 proc. odpadów trafia bezpośrednio na składowiska i nie jest poddawane żadnej segregacji, próbie przeróbki lub neutralizacji. Unijna dyrektywa tzw. opakowaniowa zobowiązuje nas do znacznego zwiększenia odsetka śmieci poddawanych odzyskowi.
Zgodnie z nią do 2014 roku Polska powinna
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta