Rodzącej na urlopie wychowawczym, nie zawsze skraca się zasiłek
Poród podczas wolnego na wychowywanie dziecka oznacza zwykle skrócenie wypłaty zasiłku macierzyńskiego o dwa tygodnie. Resort pracy nie każe jednak stosować tego cięcia, gdy suma okresu podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego wykracza poza wychowawczy
Pracownice, które urodzą kolejne dziecko w trakcie udzielonego urlopu wychowawczego, nie uzyskują prawa do urlopu macierzyńskiego, ale mają prawo do zasiłku macierzyńskiego. Przyznaje im je ustawa zasiłkowa, ale wskazuje, że świadczenie powinno być wypłacane krócej o okres urlopu, który pracownica może wykorzystać przed porodem, czyli w praktyce o dwa tygodnie.
Nie jest to jednak regułą, bo wystarczy, by jeden dzień urlopu macierzyńskiego w wymiarze kodeksowym wykraczał poza wolne na wychowywanie dziecka, żeby nie było podstawy do jego skrócenia. Ostatnie stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ucieszy młode matki, bo pozwala uwzględniać nie tylko okres podstawowego, ale i dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
- Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym udzielnym przez pracodawcę od 1 listopada 2010 do 31 października 2011. Jednak od 3 czerwca 2011 pobiera zasiłek macierzyński, bo urodziła kolejne dziecko. Zasiłek naliczyliśmy za czas krótszy o dwa tygodnie (tj. 18 tygodni; 126 dni), czyli skończyłby się 6 października 2011. Jednak pracownica złożyła wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za dodatkowy wymiar kodeksowy, czyli za kolejne dwa tygodnie. Ustaliliśmy, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta