Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie czekaj do stycznia ze zmianą godzin pracy niepełnosprawnych

29 listopada 2011 | Prawo i praktyka | Marta Gadomska

Tym, których umowy opiewają na pracę 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo, trzeba zmienić warunki zatrudnienia. Niestety, jest już trochę późno i przy trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia wejdą w życie dopiero z początkiem marca

To oznacza dwumiesięczne opóźnienie, bo nowelizacja ustawy z 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji) wchodzi w życie 1 stycznia 2012. Zgodnie z nią od tego dnia osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mają pracować 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo.

Krócej (tj. odpowiednio maksymalnie 7 i 35 godzin) tylko wtedy, gdy lekarz (przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub – w razie jego braku – lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną) wyda zaświadczenie potwierdzające, że skrócone normy czasu pracy są niezbędne.

Zapowiadane zmiany wywrócą czas pracy niepełnosprawnych do góry nogami, bo teraz dla tych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności krótsza dniówka jest normą. Zresztą w wielu przypadkach wynika to bezpośrednio z umów o pracę. W związku z tym powstaje pytanie, czy niepełnosprawnym trzeba wręczyć wypowiedzenia zmieniające, zanim nowe przepisy wejdą w życie?

Liczy się treść umowy

W zasadzie odpowiedź na to pytanie zależy od treści angażu. Co prawda art. 29 k.p. każe w nim podać jedynie wymiar czasu pracy (dokładne normy mają wynikać z informacji o zatrudnieniu), ale w praktyce jest z tym różnie. Zapis dotyczący...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9093

Wydanie: 9093

Spis treści
Zamów abonament