Czas na nowy porządek
Być może po latach zostaną wysłuchane postulaty polskich banków spółdzielczych, które od dawna wskazywały na potrzebę uwzględnienia ich specyfiki i wielkości przy projektowaniu prawa
Przez wiele lat uważano, że duże jest piękne i pożądane w bankowości oraz na rynkach finansowych. Teraz, w obliczu obecnych turbulencji dostrzeżono zaś istotne zagrożenia dla stabilności finansowej płynące ze strony dużych, ważnych systemowo instytucji finansowych, tzw. SIFIs (Systemically Important Financial Institutions).
Zauważyć należy, że SIFIs są bardzo zróżnicowane, m.in. pod względem wielkości, i trudno jest wyodrębnić jedną grupę takich podmiotów. W związku z powyższym zaproponować można podział SIFIs na trzy grupy: G-SIFIs (Global-SIFIs), E-SIFIs (European-SIFIs) i D-SIFIs (Domestic-SIFIs). Jako G-SIFIs uznać można instytucje, które znalazły się na liście opublikowanej 4 listopada 2011 r. przez Radę Stabilności Finansowej, a jako E-SIFIs podmioty upublicznione 26 października 2011 r. przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego. Lista banków stanowiących D-SIFIs w Polsce nie została upubliczniona, ale Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła w październiku 2011 r. uchwałę (nr 258/2011), w której wprowadziła podział banków na znaczące i inne (mniej znaczące, „nieznaczące").
Jako znaczące uznano te instytucje, które spełniają co najmniej jedno z czterech poniżej wskazanych kryteriów:
- akcje banku są dopuszczone do obrotu na rynku giełdowym,
- udział banku w aktywach sektora bankowego jest nie mniejszy niż 1 ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta