Gmina bez asystenta
Finanse | Rząd zamiast zapewnić środki na realizację ustawy, podpowiada gminom, jak zaoszczędzić, nie wykonując wynikających z niej obowiązków
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wskazuje, że gminy wcale nie muszą zatrudniać asystentów rodziny. Kierownik ośrodka pomocy społecznej może bowiem dojść do wniosku, że zatrudnieni wykwalifikowani i mobilni pracownicy socjalni poradzą sobie również z wykonywaniem zadań asystenta.
– Wyjątkiem jest sytuacja, gdy do pracy z asystentem rodzinę zobowiąże sąd opiekuńczy. Wtedy nie ma wyjścia i asystenta zatrudnić trzeba – wyjaśnia Bożena Diaby, rzecznik prasowy MPiPS.
Kto sporządzi opinię
– Ustawa rzeczywiście nie zawiera przepisów, z których wprost wynikałoby, że zatrudnienie asystenta rodziny jest obligatoryjne – mówi Bernadeta Skóbel, radca prawny Związku Powiatów Polskich. – Jednakże stanowisko prezentowane przez resort pracy, że gminy mają pełną swobodę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta