Uważaj, co przedstawiciel firmy zaproponuje poza jej lokalem
Narzucony wzorzec umowy nie może zawierać klauzuli wyłączającej odpowiedzialność przedsiębiorcy za działania reprezentanta, który dokonuje w jego imieniu ustaleń z konsumentem
Sposobem na zwiększenie sprzedaży może być jej organizowanie w różnych miejscach. Chodzi np. o sprzedaż w trakcie pokazów, wystaw, degustacji lub innych imprez. W grę mogą także wchodzić wizyty w domu klienta.
Najczęściej przedsiębiorca nie prowadzi wtedy sprzedaży bezpośrednio, lecz działa poprzez swoich przedstawicieli. To oni prezentują ofertę firmy i zachęcają do zawarcia transakcji. Czasem jednak dochodzi do sytuacji, że jednocześnie konsument ma podpisać umowę przygotowaną przez przedsiębiorcę. Czy może ona ograniczać ważność postanowień uzgodnionych między nim a przedstawicielem firmy?
Aby wyjaśnić tę kwestię, należy sięgnąć do odpowiednich przepisów kodeksu cywilnego, ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz rejestru zakazanych postanowień umownych. Będą one traktowały o działaniu poprzez przedstawiciela, w tym wykonywaniu zobowiązań przez zlecenie osobom trzecim podjęcia stosownych działań, a także o stosowanych wzorcach umów dla konsumentów i konsekwencjach naruszenia tzw. zbiorowego interesu konsumentów.
Szablon umowy kontraktu
Na początku warto przypomnieć, że umowy podpisane według narzuconego wzorca wiążą konsumenta, jeżeli zostały mu przedstawione (doręczone) przy zawarciu umowy. W myśl art. 385 § 2 k.c. wzorzec (regulamin, ogólne warunki umowy) musi być sformułowany jednoznacznie i w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta