Rozkład jazdy wiąże przewoźnika
Przedsiębiorcy wykonujący regularny transport osób są obowiązani informować pasażerów o czasie przejazdu
Dane w rozkładzie jazdy nie stanowią orientacyjnego czasu podróży, ale są istotnym elementem umowy przewozu, który często decyduje o jej zawarciu.
Umowa przewozu została uregulowana w kodeksie cywilnym (tytuł XXV). Zgodnie z art. 774 k.c. przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy. Przepisy z kodeksu będą miały zastosowanie wyłącznie wtedy, gdy przewóz nie jest uregulowany odrębnymi przepisami.
Przepisy kodeksowe dotyczące przewozu osób mają charakter bardzo ogólny i wskazują tylko na obowiązek przewoźnika zapewnienia podróżnym bezpieczeństwa i higieny, zasady odpowiedzialności za bagaż oraz termin przedawnienia roszczeń.
Najpopularniejsza forma przemieszczania się osób, tj. transport drogowy został uregulowany w ustawie z 15 listopada 1984 Prawo przewozowe (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 50, poz. 601; dalej ustawa), która reguluje przewóz osób i rzeczy, wykonywany odpłatnie na podstawie umowy, przez uprawnionych do tego przewoźników, z wyjątkiem transportu morskiego, lotniczego i konnego.
Art. 2 ustawy określa obowiązki każdego podmiotu zajmującego się przewozami.
Informacje tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta